Nastavnica geografije u Osnovnoj školi “Petar Mećava” Zdravka Radulović odabrala je svoj poziv vodeći se ljubavlju prema djeci, a njen dugogodišnji rad krunisan je Svetosavskom nagradom koju dodjeljuje Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske.

Nastavnica Zdravka, kako ju zovu i mladi i stari Kostajničani, kaže u razgovoru sa ekipom Radija Kostajnica da gleda na ovo priznanje i kao prosvjetni radnik i kao čovjek.

“Veoma ponosna i kao radnik i kao čovjek. Uspjeti znači trajati, a ja trajem već 42 godine u Osnovnoj školi ‘Petar Mećava’ u Kostajnici. Zahvaljujem se svima koji su me predložili za ovu nagradu i koji su me podržali. Srce mi je ispunjeno ljubavlju i zahvalnošću prema svima njima. Zahvaljujem se i kolegama koji su prošli kroz ovu školu i otišli u penziju, nažalost neki od njih danas nisu živi, ali zaista sam ponosna jer su bili odlični radnici i dobri ljudi. Zahvalna sam i Ministarstvu prosvjete i kulture koje je prepoznalo moj dugogodišnji rad, odanost i dosljednost u radu i požrtvovanost svih ovih godina”, rekla je Radulovićeva.

Ona je istakla da ova nagrada nije rezultat samo njenog rada.

“Ovo je nagrada svih u našoj školi u Kostajnici na koju sam jako ponosna. Škola je za mene druga kuća, ovdje sam provela najljepše dane, dijeleći sa kolegama i loše i dobre trenutke. Ovih dana dobila sam brojne čestitke iz raznih dijelova regiona i svijeta, možda se nekih od njih i ne sjećam, ali se oni sjećaju mene i to za mene u ovom trenutku mnogo znači”, ističe nastavnica, omiljena i među kolegama i među djecom.

Radulovićeva dodaje da je ovaj poziv odabrala zbog ljubavi prema djeci i želeći da ih vaspita i obrazuje na način kako su i nju njeni učitelji, nastavnici i profesori vaspitali.

“Trudim se da kroz svoj rad  sa djecom realizujem sve ono što nam se od strane ministarstva postavi kao zadatak. Ja ne tražim od učenika da samo reprodukuju svoje znanje, tako su me i učili da to nije cilj obrazovnog procesa, već da na osnovu stečenog znanja izvlače svoje zaključke i da im to bude osnova za budući rad, a sve ostalo da bude nadogradnja, dakle da znaju primjeniti svoje znanje u raznim situacijama i prilikama. Što se tiče vaspitanja, ono se zasniva na najvećim ljudskim vrijednostima i vrlinama, kao što su humanost, kreativnost, dosljednost i iskrenost, jer samo tako mladi ljudi mogu koračati dalje kroz život”, kaže ona.

Dodaje da su djeca uvijek djeca i da se nisu promijenila u odnosu na period kad je ona sa 21 godinu počela da radi.

“Za mene su djeca uvijek ostala djeca. Nosim lijepe uspomene i zaista mogu s ponosom reći da nijedan problem nije bio nerješiv. Ja zaista ne vidim razliku, samo su se promijenila vremena i neke metode u radu i možda te promjene utiču na njihovu opredjeljenost u životu, njihov odlazak u potrazi za poslom ili daljim školovanjem, ali zaista su djeca ostala za mene velika moja ljubav”, navodi Radulovićeva.

Nastavnica Zdravka dugi niz godina vodi učeničku organizaciju ‘Podmladak Crvenog krsta’ koja odlično sarađuje sa opštinskim i republičkim Crvenim krstom.

“Moje aktivnosti počele su u vrijeme proteklog rata, kada sam radila na spajanju porodica i izuzetno mi je drago što sam omogućila mnogima da saznaju za svoje najmilije. Rad Crvenog krsta u našoj školi smo organizovali kroz mnoge aktivnosti, kao što su sabirne akcije, zdravstveno i socijalno zbrinjavanje”, priča Radulovićeva.

S ponosom ističe da su učenici kostajničke osnovne škole prošli razne  obuke, išli na radionice od Trebinja do Brčkog, odlazili na more i postizali dobre rezultate na regionalnim i republičkim takmičenjima i naglašava da su to su iskustva koja bi trebalo da prenesu svojim drugarima u školi i da idu tim putem.

“Najnovije što smo organizovali jeste pomoć djeci i porodicama putem poziva humanitarnih brojeva u Republici Srpskoj, BiH, Srbiji i Kosovu i Metohiji, ali naše učešće i naš humanitarni rad otišao je i van granica Evrope. Gdje god smo čuli ili smo dobili molbu da nekome pomognemo, mi smo se uvijek odazvali. Navešću primjer potresa u Japanu, poplave kod nas i u Bijeljini… Ove godine smo osnovali fond za pomoć našim učenicima u ishrani, a svake godine pratimo akciju ‘Drug drugu’ u opremanju učenika za školu”, napomenula je Radulovićeva.

Vremena su, kaže, teška i opterećena mnogim problemima i u takvoj situaciji odgovornost prosvjetnih radnika je možda veća nego ikada.

“Odgovornost prosvjetnih radnika je velika i drago mi je da ljudi prepoznaju da su prosvjetni radnici stub ovog društva i da je obrazovanje stub društva, jer mi formiramo malu ličnost u jednu zrelu ličnost, koja će moći biti spremna da se odazove svim izazovima u daljem školovanju i životu, a svjesni smo svi zdravstvenih, ekonomskih i problema emigracione prirode. Prosvjetni radnici su drugi roditelji svojoj djeci koji ih sumjeravaju kroz svoj vaspitni rad, a naravno, kroz obrazovanje djeca stiču određene kvalifikacije za dalje”, zaključuje Radulovićeva.

Svetosavskom nagradom Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske nagradiće 42 istaknuta nastavnika osnovnih i srednjih škola i vaspitača u Republici Srpskoj za postignute izuzetne rezultate u oblasti vaspitanja i obrazovanja učenika i djece u prethodnoj školskoj, odnosno radnoj godini.

Svetosavska nagrada, koja obuhvata Svetosavsku povelju i novčane nagrade, biće dodijeljena dobitnicima 28. januara u Dječijem pozorištu Republike Srpske u Banjoj Luci.

Brojnim čestitkama upućenim nastavnici Zdravki Radulović, pridružuje se i ekipa Radija Kostajnica!

Razgovor sa nasatvnicom Zdravkom Radulović poslušajte sutra od 14.10 časova u programu Radija Kostajnica na 101,6 MHz ili na www.radiokostajnica.com .