Saradnik Centra za društveno-politička istraživanja Republike Srpske i doktorand Moskovskog instituta za međunarodne odnose Neven Đenadija danas je prezentovao svoju ideju ‘BRIKS SWAPAI’ na Međunarodnom naučnom simpozijumu "Stvaranje budućnosti" koji se održava u Moskvi.
Đenadija je na panelu "Budućnost digitalnih međunarodnih odnosa" među eminentnim ruskim i međunarodnim stručnjacima predstavio njegovo idejno rješenje mogućnosti ekonomske razmjene uz pomoć vještačke inteligencije.
“Moja prezentacija se odnosi na koncept koji ja po prvi put predlažem, a zove se ‘BRIKS SWAPAI’ i ima za cilj da se uz pomoć AI, odnosno vještačke inteligencije razvije platforma koja će omogućiti razmjenu dobara državama koje se nalaze pod sankcijama ili kojima je ukinut SWIFT kod i koje kao takve nisu u mogućnosti da budu u međunarodnom sistemu plaćanja”, rekao je Đenadija Radiju Kostajnica.
Prema njegovim riječima, ideja je da se ta platforma kao pilot projekat prvo razvije među zemljama BRIKS-a, koje trpe najviše sankcija, ali koje se u posljednje vrijeme sve više grupišu, jačaju i traže načine za zajedničko monetarno tržište.
“U pitanju je razmjena odnosno trampa dobara, gdje će AI sistem identifikovati ponude za uvoz i izvoz više firmi iz Rusije i Indije, na primjer, koje će jedna drugoj slati robu, ali će se plaćanje vršiti unutar zemalja, bez prekograničnog plaćanja, uz podršku zajedničke BRIKS banke i kriptovalute koja bi imala osnovu u zlatu. Upravo razvoj ove kriptovalute je bila jedna od tema nedavnog Samita BRIKS-a u Kazanju. Ideja ‘BRIKS SWAPAI’ je odličan dodatak na samu ideju ove BRIKS digitalne valute”, pojasnio je Đenadija.
On je dodao da je ovaj naučni skup futuristički, te da je njegova ideja primjer dobre prakse kad je u pitanju vještačka inteligencija, nasuprot strahovima i predrasudama u vezi sa AI.
“Upravo zato se nadam da će ova moja ideja dobiti šansu da u budućnosti zaživi u međunarodnoj ekonomiji. Vještačka inteligencija se već uveliko koristi, čak sam sklon reći da je više od pola informacija koje dobijamo danas automatski generisana na neki način. U skladu s tim u budućnosti će nam biti važnije da u tom moru informacija pronađemo one prave”, kaže Đenadija.
Napominje da smo svjedoci samog začetka vještačke inteligencije, ali da se ona rapidno brzo razvija sa nevjerovatnim proporcijama i da ćemo već za godinu dana imati ogroman skok.
Tema panela na kome je izlagao Đenadija bio je uticaj digitalne transformacije na međunarodne odnose, globalne ekonomije i diplomatske službe.
Učesnici panela su bili i dekan Fakulteta za međunarodne ekonomske odnose na Moskovskom državnom institutu međunarodnih odnosa Oleg Pičkov, glavni istraživač u Laboratoriji za neuromarketing Elena Zinovjeva, šef Laboratorije za inteligentnu analizu podataka Instituta za međunarodne studije Nikolaj Silajev, profesor na Institutu za digitalnu ekonomiju i vještačke sisteme univerziteta Sjamen i Lomonosov Farina Mirko iz Italije, direktor partnerstva sa organizacijama u Sentifiku Vajbav Jevale iz Indije, te predavač na Katedri za engleski jezik i međunarodne studije na Kineskom univerzitetu inostranih poslova Lu Sjaohong.
Simpozijum koji se održava u Nacionalnom centru "Rusija" u Moskvi organizovan je kao platforma za dijalog o budućnosti novog svijeta i poretka, a 3.000 učesnika iz 101 zemlje svijeta razmatra budućnost civilizacija, multipolarnog svijeta, čovjeka i tehnologije.
Ovaj naučni skup organizuje Nacionalni centar "Rusija" u saradnji sa brojnim ruskim ministarstvima, vladinim organizacijama, te udruženjima iz svih oblasti naučnog i društvenog stvaralaštva, uključujući Roskosmos, Rusku akademija nauka, Ruski naučni fond, Agenciju za strateške inicijative i Savez arhitekata Rusije.
Učešće su uzeli brojni privrednici, naučnici, inženjeri, futuristi i javne ličnosti.
FOTO: Ustupljene fotografije