Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske do kraja septembra provodi kampanju pod nazivom “Nijedan više” koja je usmjerena na podizanje svijesti građana o odgovornom ponašanju u saobraćaju i poboljšanju stanja bezbjednosti iz ove oblasti, rekao je Radiju Kostajnica komandir Policijske stanice Kostajnica Vladimir Milinović.

Povodom ove kampanje, Milinović je istakao da su vožnja pod uticajem alkohola ili opojnih droga i neprilagođena brzina najčešći uzroci saobraćajnih nezgoda sa najtežim posljedicama.

On je dodao da su česti i prekršaji upravljanja tehnički neispravnim vozilom, kao i nekorištenje bezbjednosnog pojasa, koji takođe utiču na bezbjednost, kako vozača, tako i putnika.

Prema njegovim riječima, na području Policijske stanice Kostajnica u toku prošle godine u saobraćajnim nezgodama smrtno je stradalo jedno lice, a ove godine u periodu od januara do kraja jula nije bilo smrtno stradalih lica, dok je jedno lice teško povrijeđeno.

“Iako policijski službenici kontinuirano sprovode preventivne i represivne aktivnosti, posebno kontrole učešća u saobraćaju pod desjtvom alkohola ili opojnih droga i kontrole brzine kretanja, statistika govori da je veliki broj onih koji ne poštuju saobraćajna pravila i propise i koji učestvuju u saobraćaju pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci”, kazao je Milinović.

On je napomenuo da je izmjenom zakona prošle godine predviđena mogućnost da policijski službenici mogu lišenjem slobode zadržati vozača koji se zatekne u vršenju prekršaja, kod kojeg se utvrdi prisustvo opojnih droga u organizmu ili odbije da se podvrgne testiranju na opojne droge i sredstva.

Govoreći o upravljanju vozilom pod dejstvom alkohola, Milinović je naveo da je u toku ove godine na području PS Kostajnica iz saobraćaja isključen 31 vozač zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola, a četiri vozača su zadržana lišenjem slobode.

On je naglasio da se poštovanjem saobraćajnih pravila i propisa od strane učesnika u saobraćaju ne doprinosi samo svojoj bezbjednosti nego i bezbjednosti svih drugih učesnika u saobraćaju.

“Potrebno je da svaki vozač, kao učesnik u saobraćaju, misli prvenstveno na svoju, ali i na bezbjednost suvozača i putnika u vozilu, kao i putnika, odnosno lica koja se prevoze na motociklu, a posebno na bezbjednost biciklista i pješaka”, rekao je Milinović.

On je podsjetio vozače motocikala, lakih motocikala i mopeda da je prilikom učestvovanja u saobraćaju korištenje zaštitne opreme, posebno kacige, zakonska obaveza, a bicikliste da je Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja propisano da od prvog sumraka do potpunog svanuća, kao i danju u slučaju smanjene vidljivosti, moraju koristiti svjetloodbojni prsluk ili retroreflektujuću opremu koja obezbjeđuje adekvatnu uočljivost vozača bicikla ili bicikla.

“Ovom prilikom apelujemo na sve učesnike u saobraćaju da poštuju saobraćajna pravila i propise, posebno na vozače motornih vozila, da poštuju ograničenje brzine kretanja i da ne upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola jer odgovornim ponašanjem u saobraćaju čuvamo sebe i druge učesnike”, zaključio je Milinović.