Sistem civilne zaštite u Kostajnici regulisan je Odlukom o organizaciji i funkcionisanju Civilne zaštite na području opštine Kostajnica, koju je Skupština opštine usvojila u martu 2021. godine.
Povodom Međunarodnog dana Civilne zaštite načelnik opštine Nikola Janjetović rekao je Radiju Kostajnica da je sistem CZ-a u našoj lokalnoj zajednici dio jedinstvenog sistema zaštite od prirodnih i drugih nesreća i obuhvata učešće građana, preduzeća i drugih pravnih lica, profesionalnih službi, organizacija i udruženja u zaštiti i spasavanju ljudi i materijalnih dobara i životne sredine od elementarnih nepogoda i drugih nesreća većih razmjera.
“Zaštita i spasavanje organizuje se za prirodne nepogode kao što su zemljotresi, poplave, olujni vjetar, grad, snježni nanosi, suše, klizišta, masovne pojave ljudskih, životinjskih i biljnih bolesti, tehničko-tehnološke nesreće koje su izazvane nepažnjom čovjeka u obavljanju svojih djelatnosti ili upravljanju sredstvima za rad i rad sa opasnim materijama, te druge nesreće koje prouzrokuje čovjek svojim aktivnostima, kao što su nesreće u saobraćaju, požari i slično”, naveo je Janjetović.
Prema njegovim riječima, zadatke civilne zaštite obavljaju građani, preduzeća, privredna društva, organi uprave, jedinice i povjerenici civilne zaštite i druge humanitarne i nevladine organizacije i udruženja građana na području opštine.
On je istakao da su u slučaju prirodne i druge nesreće svi građani dužni pomagati u skladu sa svojim mogućnostima i sposobnostima.
Janjetović je dodao da je, na osnovu Odluke o organizaciji i funkcionisanju Civilne zaštite na području opštine Kostajnica, donesena Odluka o formiranju opštinskog Štaba za vanredne situacije.
Organizovanje, pripremanje i funkcionisanje sistema civilne zaštite na teritoriji opštine Kostajnica zasniva se, između ostalog, na urađenoj procjeni ugroženosti od prirodnih i drugih nesreća i procjeni potreba i mogućnosti za zaštitu, spasavanje i otklanjanje posljedica prirodnih i drugih nesreća, te dosljednom provođenju preventivnih mjera zaštite.
“Imajući u vidu sve nepogode koje su nas zadesile, ozbiljnije smo pristupili civilnoj zaštiti i organizovali vatrogasnu obuku za 19 ljudi, te obuku za spasavanje na vodi za pet ljudi, a radimo i na opremanju civilne zaštite”, rekao je Janjetović.
On se zahvalio pripadnicima Civilne zaštite koji su dali nemjerljiv doprinos u prvim danima nakon zemljotresa u Kostajnici.
Janjetović je čestitao Međunarodni dan Civilne zaštite, ističući njen veliki značaj u prirodnim i drugim nesrećama.