Odbornici Skupštine opštine Kostajnica usvojili su danas Nacrt rebalansa budžeta za 2021. godinu i Nacrt budžeta za 2022. godinu.

Načelnik odjeljenja za privredu, finansije i duštvene djelatnosti opštinske uprave Kostajnica Mirjana Kostadinović rekla je Radiju Kostajnica da je ovo drugi po redu rebalans budžeta ove godine.

„Početni budžet za ovu godinu bio je 2.600.000 KM, nakon toga imali smo prvi rebalans koji je iznosio 5.642.000 KM i sada radimo drugi rebalans koji iznosi 6.560.000 KM, što je povećanje od 918.000 KM u odnosu na prethodni rebalans“, navela je Kostadinovićeva.

Prema njenim riječima, poreski prihodi su veći za 355.000 KM, grantovi su veći za 234.800 KM, transferi za 328.200 KM, ostali primici 4.000 KM i primici od finansijske imovine za 1.000 KM, dok su neporeski prihodi manji za 5.000 KM.

Govoreći o Nacrtu budžeta za iduću godinu u iznosu od 2.910.000 KM, Kostadinovićeva je rekla da je za 310.000 KM veći u odnosu na prvobitno planirani ovogodišnji budžet.

„To povećanje se nalazi u povećanju izvornih opštinskih prihoda, odnosno poreskih i neporeskih prihoda koji se očekuju iduće godine“, navela je Kostadinovićeva.

Ona je naglasila da su nacrtom planirana sredstva za poljoprivredu u iznosu od 30.000 KM, kao i za povećanje stipendija i naknada koje su dio pronatalitetne politike.

Odbornik SNSD-a Jasna Borojević rekla je da je ponosna na povećanje sredstava, koje je vidljivo u nacrtu rebalansa budžeta, kao i u nacrtu budžeta za iduću godinu.

"Zadovoljna sam i zbog planiranog povećanja stipendija, te zbog sredstava za poljoprivredu. 30.000 KM jeste malo, ali je pokazano razumijevanje i nadam se da će, u skladu sa mogućnostima, opština u budućnosti povećati izdvajanja za poljoprivrednike", kazala je Borojevićeva.

Odbornik PDP-a Željko Čekić rekao je da ova stranka nije podržala nacrt rebalansa budžeta jer je veliki dio sredstava uložen u sanaciju ogromnih dugovanja opštine, a da se nije poteglo pitanje odgovornosti za ovakovo stanje.

On ističe da su u Kostajnicu došla značajna sredstva za sanaciju štete od zemljotresa, a da je samo 820.000 KM od tih sredstava potrošeno za oko 330 korisnika, dok je istovremeno 1,6 miliona KM potrošeno za sanaciju štete koju je prošla vlast napravila u opštinskom budžetu.

Osvrnuo se i na nacrt budžeta za 2022. godinu, naglasivši da su evidentni pozitivni pomaci, kao što je veća finansijska disciplina i pokrivenost budžetskih izdvajanja odlukama.

„Mi nismo podržali nacrt budžeta jer su sredstva od 30.000 KM za poljoprivredu, iako se možda po prvi put planiraju, nedovoljna s obzirom na poremećaje u oblasti poljoiprivrede, na ogromna povećanja troškova, od sjemenskog materijala, mineralnih đubriva, do goriva i bojim se da će mnogo ljudi odustati od poljoprivrede,“ rekao je Čekić, dodajući da nema planiranih sredstava ni za novo zapošljavanje.

Sada slijedi javna rasprava na nacrt rebalansa budžeta za 2021. godinu i na nacrt budžeta za 2022. godinu koja će trajati 15 dana.