Odbornici Skupštine opštine Kostajnica usvojili su danas Odluku o kriterijumima i mjerilima za dodjelu prioritetne pomoći kao učešće opštine Kostajnica u sanaciji materijalne štete nastale na stambenim, stambeno-poslovnim i poslovnim objektima u zemljotresu 29. decembra prošle godine. Načelnik Nikola Janjetović ističe da prioritetna pomoć podrazumijeva obezbjeđivanje krova nad glavom za građane.
Ovom odlukom uređeni su kriterijumi i mjerila, uslovi, korisnici, način, oblik i obim dodjele i korišćenje sredstava prioritetne pomoći.
Odlukom je, kada je riječ o stambenim objektima, predviđeno da će građanima koji imaju više objekata, biti isplaćena pomoć za sanaciju samo jednog objekta.
Načelnik opštine Nikola Janjetović rekao je Radiju Kostajnica da je utvrđeno da je u zemljotresu oštećeno 937 objekata i da sa tim brojem nije licitirano kod donatora, jer je to činjenica.
“Mi nismo licitirali, mi smo govorili zvanične podatke koji su utvrđeni. Znači utvrđeno je da je 937 objekata oštećeno i to se nalazi u elaboratu. Što se tiče ove odluke, riječ je o prioritetnoj pomoći. Ovom odlukom svi oni koji žive u objektu i koji su imali štetu priroritetno će dobiti sredstva za sanaciju. Mislim da nije ljudski ni normalno da se nekome ko ima četiri kuće obnove svi objekti, a čovjeka koji ima jednu kuću da ostavimo bez krova nad glavom”, kazao je načelnik.
Istakao je da priroritetna pomoć podrazumijeva sanaciju objekata u kojima neko živi, a ukoliko bude sredstava biće sanirani i drugi objekti.
On je dodao da je šest kategorija oštećenih objekata i da je za svaku kategoriju izvršen proračun i na taj način će se izvršiti isplata pomoći za sanaciju.
Odlukom je predviđeno da će pomoć biti finansijska, i to za prvu kategoriju 10 KM, a za drugu 15 KM po kvadratnom metru korisne površine za stanovanje, za treću kategoriju 6.000 KM po objektu i za četvrtu 10.000 KM po objektu.
Za stambene objekte pete kategorije potrebno je uraditi projekat sanacije, a ako se utvrdi da sanacija nije ekonomski isplativa, biće građeni novi stambeni objekti.
Stambeni objekti označeni šestom kategorijom biće riješeni izgradnjom novih objekata, prema sporazumu između Karitasa Švajcarske i opštine Kostajnica.
“Ono što je najveći problem, a mi smo ga ovom odlukom maksimalno pokušali ublažiti, su vlasnički odnosi, tako da mi tražimo da je neko samo u posjedu nekretnine da bismo mogli isplatiti pmoć, jer je činjenica da imamo velikih imovinsko-pravnih problema. Imamo slučajeva da ljudi žive u objektu 60 godina, a nemaju dokumentaciju. Mi ne sporimo da neko u objektu živi, ali kako isplatiti bilo kakvu pomoć ako neko ne može dokazati svoje vlasništvo, onda to možemo uraditi bilo kom čovjeku koji dođe i kaže dajte mi novac”, naveo je Janjetović.
Prema njegovim riječima, sva donatorska sredstva se nalaze na računu, a koliko će sredstava biti potrebno za realizaciju odluke, znaće se nakon javnog poziva, premjeravanja objekata i utvrđivanja njihove korisne površine.
“Jedan od problema je i to što su komisije koje su kategorisale objekte utvrdile dimenzije, ali se one ne slažu sa poreskim prijavama i sa komunalnim naknadama i imamo velika odstupanja u kvadraturi. Kad odluka koju smo danas usvojili stupi na snagu, slijedi raspisivanje javnog poziva, prijave građana na javni poziv, zatim izlazak komisija na teren kako bi se utvrdila tačna kvadratura, a potom izračun prioritetne pomoći i isplata vlasnicima”, zaključio je načelnik.