Komadant štaba za vanredne situacije i načelnik opštine Kostajnica Nikola Janjetović ukinuo je danas vanredno stanje, proglašeno 29. decembra prošle godine, nakon što je Kostajnicu pogodio snažan zemljotres i uzrokovao veliku materijalnu štetu.

U izjavi Radiju Kostajnica Janjetović je rekao da su se stekli uslovi za ukidanje vanrednog stanja jer je prestala neposredna opasnost od zemljotresa, s obzirom da već neko vrijeme nije bilo jačih podrhtavanja tla.

„Za sedam mjeseci koliko je prošlo od zemljotresa, uradili smo prioritetne sanacije. Imamo  937 kategorisanih objekata, od nešto više od 2.800 pregledanih. Šestim, najvećim stepenom oštećenja kategorisano je devet objekata. Ukupno imamo osam kontejnera i svi su popunjeni, odnosno nastanjeni ljudima čiji su objekti označeni petom i šestom kategorijom“, naveo je Janjetović.

Istakao je da su u toku procedure koje prethode sanaciji oštećenih objekata.

„Već je raspisan javni poziv za sanaciju objekata pete i šeste kategorije. Ovo je zaseban projekat koji realizujemo u saradnji sa Karitasom. U toku je prikupljanje dokumentacije i po završetku tog procesa idemo u realizaciju projekta. Ukupno će biti izgrađeno šest objekata i po prijavama građana odrediće se rang lista koji objekti će biti građeni“, rekao je načelnik.

On je istakao da se prikupljenim sredstvima planira i sanacija ostalih objekata.

„Na opštinski račun posebnih namjena Vlada Srpske, opštine, gradovi i ljudi dobre volje uplatili su oko 700.000 KM, dok je Vlada Srbije donirala 3,1 milion KM za razvojne projekte koje je opština preusmjerila u projekte sanacije posljedica zemljotresa“, kazao je Janjetović.

On je dodao da je dio građana, čiji su objekti označeni trećom kategorijom, već dobio građevinski materijal koji je stigao kao donacija iz Vojvodine.

„Riječ je o dijelu pomoći, a na osnovu odluke o pomoći u sanaciji definisaće se koliko je oštećenje i vjerovatno će biti razlike u doniranom materijalu tako da će ostatak biti isplaćen u novcu“, pojasnio je načelnik.

Prema njegovim riječima, osnovni problem u obnovi su neriješeni imovinsko-pravni odnosi jer se šteta može isplatiti isključivo vlasniku objekta.

Janjetović je naveo i da je opštinska uprava privremeno smještena u privatnom prostoru koji zakupljuje i da se traži rješenje.

„U skladu sa mogućnostima Vlade Republike Srpske, planira se, ili izgradnja nove zgrade ili otkup ove zgrade, u kojoj se trenutno nalazimo, a što se tiče stare zgrade opštine, ona će se najvjerovatnije obnavljati kao kulturno-istorijski spomenik“, rekao je Janjetović, dodajući da trajni smještaj još nemaju ni Radio Kostajnica, Boračka organizacija i Crveni krst.

Vanredno stanje u opštini Kostajnica proglašeno je 29. decembra prošle godine, nakon što je oko 12.20 časova opštinu pogodio zemljotres koji je pričinio veliku materijalnu štetu.

Epicentar zemljotresa snage 6,3 stepeni po Rihteru, koji je trajao tridesetak sekundi, zabilježen je kod Petrinje u Hrvatskoj.