Relativno povoljni vremenski uslovi omogućili su poljoprivrednicima kvalitetnu pripremu zemljišta za sjetvu jarih kultura na planiranim površinama, rekao je Radiju Kostajnica samostalni stručni saradnik za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Miroslav Stijak.

„Poljoprivrednici su krajem februara i početkom marta obavili sjetvu jarih žita od kojih je najzastupljenija zob na oko 40 hektara, te manje površine jare pšenice i ječma“, rekao je Stijak.

Dodao je da je u proljećnoj sjetvi zasijano i oko 35 hektara leguminoze, travno-leguminoznih smješa i trava, dok je sjetva kukuruza obavljena na oko 550 hektara zemljišta.

„Sjetvu kukuruza, najvažnije ratarske kulture, pratili su nepovoljni vremenski uslovi, zbog čega je sjetva kasnila, posebno na parcelama sa povećanim nivoom podzemnih voda“, rekao je Stijak.

Prema njegovim riječima, kišne padavine, povećana vlažnost i niske temperature  tokom aprila i maja izazvali su značajne probleme u svim oblastima poljoprivredne proizvodnje i usporili završetak sjetve.

„Nepovoljni vremenski uslovi su onemogućili i sjetvu dijela jarih kultura u ravničarskom dijelu opštine zbog zadržavanja vode u depresijama, visokog nivoa podzemnih voda, prevlaženosti zemljišta i nemogućnosti kvalitetne obrade i pripreme zemljišta za sjetvu“, kazao je Stijak.

On je dodao da su, dolaskom stabilnijih vremenskih uslova, poljoprivrednici presijali dio parcela pod kukuruzom i povrtlarskim kulturama, što je dodatno povećalo troškove sjetve.

Kako je naveo, početkom juna nastupio je period sunčanog, stabilnog i toplijeg vremena čime su stvoreni povoljni uslovi za kosidbu djeteline i trave, pripremu kabaste stočne hrane, te kultivaciju usjeva kkukuruza i obavljanje korektivne zaštite herbicidima.

„Sušni period u drugoj polovini juna pričinio je štetu na kukuruzu na plićem zemljištu, dok se ova poljoprivredna kultura na kvalitetnije obrađenom, dubljem zemljištu još dobro drži. Međutim, nastavak sušnog perioda mogao bi uzrokovati veću štetu“, istakao je Stijak.