Odbornici Skupštine opštine Kostajnica usvojili su danas odluke o smanjenju odborničkih naknada i smanjenju plata funkcionera sa ciljem ušteda u budžetu.
Načelnik odjeljenja za privredu, finansije i društvene djelatnosti Mirjana Kostadinović rekla je Radiju Kostajnica da će odborničke naknade biti manje za oko 20 odsto.
“Dosadašnja odluka koja je bila na snazi propisivala je odborničku naknadu u visini od 50 odsto od prosječne neto plate isplaćene u opštinskoj upravi Kostajnica za prethodnu godinu, ne računajući plate funkcionera, a odluka koja je danas usvojena propisuje 40 odsto prosječne neto plate isplaćene u opštinskoj upravi Kostajnica za prethodnu godinu ne računajući plate funkcionera”, navela je Kostadinovićeva.
Ona je istakla da će se na godišnjem nivou, računajući 15 odbornika koji primaju odbornički dodatak, uštediti oko 30.000 KM.
Kostadinovićeva je dodala i da je danas usvojena odluka o visini plata funkcionera kojom je definisano smanjenje funkcionerskih plata za oko 15 odsto.
Plata načelnika ovom odlukom utvrđuje se u visini od 2,14 prosječne plate zaposlenih u opštinskoj upravi opštine Kostajnica za proteklu godinu.
“Plata zamjenika načelnika, utvrđuje se na nivou od 75 odsto plate načelnika opštine, plata predsjednika Skupštine opštine utvrđuje se u visini od 1,7 prosječne plate zaposlenih u opštinskoj upravi opštine Kostajnica za proteklu godunu, a plata potpredsjednika Skupštine u iznosu od 65 odsto od plate predsjednika Skupštine”, kazala je Kostadinovićeva.
Prema njenim riječima, ušteda koja će biti ostvarena donošenjem ove odluke na godišnjem nivou će iznositi oko 19.000 KM.
Odbornici su danas usvojili i odluku o organizaciji i funkcionisanju Civilne zaštite na području opštine Kostajnica, te odluku o procjeni ugroženosti opštine od elementarnih nepogoda i druge nesreće.
Načelnik opštine Nikola Janjetović rekao je da je došlo do izmjene zakona u ovoj oblasti, ali u opštini Kostajnica ta oblast do sada nije usklađena i prilagođena zakonu.
“Mogu reći da smo se iznijeli sa situacijom nakon zemljotresa, ali Civilna zaštita kao Civilna zaštita u opštini Kostajnca nije ni postojala. Borili smo se kako smo znali i umjeli, ali sada tu situaciju trebamo staviti u neke pravne okvire i pripremiti se, kako naš narod kaže, za ne daj bože, da sve bude spremno”, rekao je Janjetović.
Odbornik SNSD-a Jasna Borojević istakla je da je odluka o organizaciji i funkcionisanju Civilne zaštite jako bitna u ovom momentu zbog katastrofa koje su zadesile Kostajnicu u proteklom periodu.
“Imali smo i jedan opširan dokument u koji je ugrađena procjena ugroženosti opštine Kostajnica na 63 strane, obuhvaćeni su svi problemi i ponuđena neka rješenja”, kazala je Borojevićeva.