Utorak, 29. decembar 2020. godine ostaće zapisan u istoriji Kostajnice i sjećanju njenih građana. Danas je mjesec dana od zemljotresa koji je toga dana oko 12.20 časova pogodio opštinu Kostajnica.

Epicentar zemljotresa snage 6,2 stepeni po Rihteru, koji je trajao tridesetak sekundi, zabilježen je kod Petrinje u Hrvatskoj, a snažno podrhtavanje tla i silu prirode osjetili su i građani Kostajnice.

Nedugo nakon tutnjave i loma, u Kostajnici su se oglasile sirene za uzbunu, stanovništvo je u strahu izašlo na ulice, dva lica su povrijeđena, radnici su pušteni kući, zatvoren je vrtić i osnovna i srednja škola, utihnuo je Radio Kostajnica...

Novi načelnik Nikola Janjetović preuzeo je dužnost četrdesetak minuta prije zemljotresa koji mu je priuštio „vatreno krštenje“ na mjestu prvog čovjeka Kostajnice i komandanta Štaba za vanredne situacije.

Proglašeno je vanredno stanje, a prvo što je trebalo uraditi bile su hitne intervencije-ukloniti oštećena krovišta i dimnjake koji ugrožavaju bezbjednost, hitno sanirati krovove da ne prokišnjavaju, odgovoriti na sve pozive građana, organizovati nadležne službe, obići najoštećenije objekte i procijeniti koliko su uslovni za život i rad, obezbijediti alternativni smještaj...

U pomoć je pristigla i Republička uprava Civilne zaštite koja je, sa pripadnicima Civilne zaštite iz Trebinja, Foče, Bijeljine, u narednim danima dala nemjerljiv doprinos, radeći od jutra do mraka na nepristupačnim krovovima.

Već 31. decembra počinje raditi matična služba i služba za ovjeru dokumenata, a Radio Kostajnica ponovo emituje program.

Pristiže i pomoć u hrani, odjeći, građevinskom materijalu, javljaju se volonteri koji pomoć dijele najugroženijim građanima.

Smjenjuju se sunce i kiša, a zemlja i dalje drhti, nekad slabije, nekad jače i uzrokuje nova oštećenja na već načetim objektima. Međutim, zahvaljujući uklanjanju dimnjaka i oštećenih dijelova krovišta izbjegnuta je veća šteta i eventualne povrede.

Tako su izgledali prvi dani nakon zemljotresa koji je poljuljao život u Kostajnici.

Danas, nakon tačno mjesec dana, Kostajnica raspolaže sa sedam stambenih kontejnera za privremeni smještaj i obezbijeđen je alternativni smještaj za sve kojima je to u ovom trenutku potrebno.

U saradnji sa Ministarstvom prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije i Republičkom direkcijom za obnovu i izgradnju, pokrenuta je procedura kategorizacije objekata i biće pregledan svaki objekat na području opštine.

Timovi na čelu sa inženjerima Republičke direkcije za obnovu i izgradnju kategorišu objekte u skladu sa stepenom oštećenja i propisanom metodologijom.

Rade sve službe opštinske uprave, ustanove i preduzeća. Uskoro se očekuje i povratak republičkih institucija koje su privremeno izmještene u Novi Grad i Kozarsku Dubicu.

S obzirom da su objekti opštinske uprave, magistrata i Radija Kostajnica neuslovni, planira se njihovo preseljenje u alternativni smještaj.

Klub za djecu „Kestenko“ i Osnovna škola „Petar Mećava“ rade, dok srednjoškolci pohađaju nastavu na daljinu zbog značajnih oštećenja na objektu Srednjoškolskog centra Kostajnica.

Život se polako vraća u normalu, ali ono što zabrinjava sve jeste manjak finansijskih sredstava koja će nam trebati kad krenemo u obnovu kuća i sanaciju objekata koji su kulturno-istorijsko jezgro i duša ovog grada.

Međutim, ne treba klonuti duhom, kao što nismo klonuli ni u onim prvim danima koji su bili najteži, a u kojima smo svjedočili dokazima humanosti i imali „Ljubav jaču od zemljotresa“, „Bebu Kalinu- simbol života u Kostajnici“ i „naherenog“ snješka koji nas je pozvao da se ljubavlju i osmijehom borimo protiv teških vremena.