Ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vjekoslav Petričević posjetio je danas Kostajnicu i sastao se sa načelnikom Nikolom Janjetovićem i Privrednim savjetom opštine, te obišao preduzeća „Sana Linea“ i „Foresta“.

Ministar je rekao novinarima da je upoznao lokalno rukovodstvo i privrednike sa uslovima plasmana sredstava koja su predviđena u budžetu ministarstva za ovu godinu u iznosu od četiri miliona za nabavku novih tehnologija i opreme, kao i sa trećim obračunskim periodom po osnovu povećanja plata.

„Imali smo konstruktivan sastanak, razgovor je tekao u pravcu pomoći privrednim subjektima iz prerađivačke industrije, kao nosiocima privrednog razvoja svake zemlje, pa tako i Republike Srpske“, rekao je Petričević.

On je dodao da su se kostajnički privrednici interesovali na koji način da ostvare prava.

„Mi smo ih uputili, upoznali ih sa tim, rekli da smo im na raspolaganju, ostavili kontakt brojeve svih resornih pomoćnika, tako da smo maksimalno dali mogućnost da se određene nejasnoće mogu odmah pojasniti i da se ide u pravcu njihovog boljeg poslovanja“, kazao je ministar.

On je podsjetio da je Vlada već interventno djelovala odmah nakon zemljotresa i izrazio uvjerenje da će se u narednom periodu na sjednici vlade razgovarati o pomoći Kostajnici.

„Mišljenja sam da treba da se pomogne, prije svega stanovništvu koje je ugroženo, a s druge strane i privrednim aktivnostima koje su na neki način urušene kroz kovid, ali i kao posljedica zemljotresa“, naglasio je Petričević.

Načelnik opštine Kostajnica Nikola Janjetović rekao je da je fokus posjete ministra bio da se privrednicima daju informacije koje im nisu bile dostupne.

„Ministar je izložio određene programe ministarstva i mislim da će doći do njihove realizacije ovdje u Kostajnici i da će biti napretka u svakom pogledu“, kazao je Janjetović.

Bogdan Stanisavljević iz preduzeća „Foresta“ zahvalio se ministru na posjeti i rekao da na objektima ovog preduzeća zemljotres nije pričinio štetu niti je uticao na proizvodni proces.

Foresta zapošljava stotinu ljudi i bavi se preradom drveta.

Direktor preduzeća „Sana Linea“ Marijana Bučevac rekla je da je uprava prenijela ministru najveće probleme sa kojima se suočava.

„Rekli smo ministru da imamo problem sa izolacijom radnika, odnosno bolovanjem po tom osnovu, koje traje do 30 dana i ide na teret firme. Kao problem smo naveli i nemogućnost da učestvujemo i dobijamo tendere za proizvodnju uniformi i radnih odijela za institucije i preduzeća sa područja Republike Srpske. Te poslove u 98 odsto slučajeva rade tekstilna preduzeća iz Federacije BiH“, navela je Bučevac.

Ona je dodala da je u nedavnom zemljotresu preduzeću pričinjena šteta od oko 80.000 KM, ali da nije bilo prekida proizvodnog procesa.