Volontiranje je neprofitna i neplaćena aktivnost kojom pojedinci doprinose dobrobiti svoje zajednice ili cijelog društva. Cilj volonterskih aktivnosti jeste da se učini dobrobit lokalnoj zajednici. Volonterizam podrazumijeva tradicionalno međusobno pomaganje, nastojanja da se suzbije siromaštvo, ali i organizovano djelovanje u kriznim vremenima. Volontiranje je već viđeno u Kostajnici u različitim kriznim situacijama, a u krizi uzrokovanoj virusom korona organizovan je Volonterski servis opštine Kostajnica, kome posvećujemo nekoliko redaka.

 

Volonterski servis opštine Kostajnica osnovan je nakon javnog poziva koji je u martu ove godine objavila Civilna zaštita Republike Srpske i broji deset članova.

Mladi ljudi koji su se dobrovoljno javili da budu na usluzi građanima za vrijeme epidemije virusa korona su Irina Borojević, Predrag Lukić, Miloš Vuruna, Danijel Čolić, David Cvrkalj, Aleksandra Sadžak, Ivana Grabundžija, Nikola Zgonjanin, Nikola Japranin i Maja Nikolić.

Maja kaže da su za nešto više od mjesec dana obišli 225 domaćinstava, a dostavljali su najviše hranu, zatim lijekove i druge potrpeštine i vršili su usluge plaćanja računa u banci.

“U jednom danu idu najviše dvije grupe po dva člana, zbog propisanih mjera, dvoje ujutro, dvoje u podne, u zavisnosti od potreba građana. Nakon poziva na broj volonterskog servisa koji smo objavili, vršimo nabavku, a zatim raznosimo namirnice domaćinstvima”, objasnila je Maja kako su volonteri organizovani.

Ona je dodala da su članovi opštinskog volonterskog servisa obišli gotovo sva kostajnička sela, a prevoz u udaljene dijelove su obezbijedili opština i Dobrovoljno vatrogasno društvo.

“Nekad smo imali samo četiri ili pet domaćinstava dnevno i za to nam nije bilo potrebno puno vremena, a bilo je dana kad su na terenu bila dva para volontera i radilo se od devet ujutro do popodnevnih sati, a ponekad se radilo i vikendom”, rekla je ona.

Maja se prva prijavila u volonterski servis, a kaže da je njen moto, kojim se još vodi, bio “Pomozimo starijim licima da ostanu kod kuće, jer još mnogo toga treba da naučimo od njih”.

“Ja sam i do sad bila uključena u razne akcije kao volonter i na republičkom i na državnom nivou. Učestvovala sam u volonterskim akcijama u Trebinju, Sarajevu, Mostaru, Banja Luci, ali nikad do sada u Kostajnici. Međutim, kad nam se desila ova situacija, smatrala sam da je dužnost nas mladih da pomognemo starijim licima. Da bismo zaštitili naše starije, mi smo išli u prodavnice, banke, pošte i apoteke, da bi oni mogli ostati bezbjedni u svojim kućama”, navodi Maja.

Na pitanje, kako razmišljaju ostali članovi volonterskog servisa, Maja odgovara:

“Kada je krenulo okupljanje ekipe i organizacija, bili smo svi pomalo skeptični na koji će to način funkcionisati, jer ovakvu situaciju niko nije očekivao i prva ja sam očekivala da će to brzo proći. Bili smo dosta opušteni, ali, evo, radimo već više od mjesec dana, dogovaramo se, dobro smo organizovani… Meni je zanimljivo i to da nismo iz istog društva i da smo različitih generacija, a svejedno dobro funkcionišemo. Svi smo se uklopili i vlada sloga i zajedništvo”, ističe Maja.  

Kako kaže, oduševila se građanima jer imaju strpljenja i razumijevanja.

“Izlazili smo u susret građanima kojima je trebalo nešto hitno, pa smo to prioritetno rješavali i poslijepodne smo išli u nabavku da bismo isporučili nešto hitno. I građani su imali razumijevanja da imamo i druga domaćinstva i druge ljude koje moramo obići. Imali su strpljenja, na primjer kad obilazimo Kalendere pa na spisku imamo tri kuće, čekamo još jednu da obiđemo sve odjednom, da ne idemo dva puta i slično”, pojašnjava Maja.

Ona je dodala da su volonteri opštinskog volonterskog servisa u Domu zdravlja u Kostajnici prošli obuku za sanitarnu zaštitu.

“Obavezno je nošenje zaštitne opreme, maski i rukavica, moramo paziti na socijalnu distancu i na koji način komuniciramo sa građanima da bismo zaštitili njih, ali i sebe”, naglasila je Maja.

Prema njenim riječima, najveća nagrada za volontere je zahvalnost građana.

“Kad vam neko kaže 'bravo', 'hvala vam, da vas nije bilo ne bismo imali tu litru mlijeka ili ulja', to je najveća nagrada za naš trud. Kada vidite zahvalnost građana, to je najveće zadovoljstvo, sreća i naš uspijeh koji smo postigli”, ističe Maja.

Iz njenih riječi proističe da su volonteri osobe koje čine nešto za drugoga bez očekivanja materijalne naknade za to. To su članovi društva koji svoj rad i trud daruju svojoj zajednici i zato predstavljaju važan faktor njenog napretka.

Volontiranje je, dakle, jedan od temelja društva i među najplemenitijim je ljudskim aktivnostima.

Zbog rada, truda, saosjećanja i odgovornosti: Veliki aplauz i za članove Volonterskog servisa opštine Kostajnica i sve druge volontere koji su svoj rad darovali za doborobit drugih!