Lovačko udruženje Balj iz Kostajnice već drugu godinu zaredom, u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede realizuje projekat postavljanja automatskih hranilica sa video nadzorom, rekao je Radiju Kostajnica predsjednik udruženja Nenad Reljić.
“Cilj postavljanja hranilica je zadržavanje, prihrana i poboljšanje kvaliteta divljači u našem lovištu, a preko nadzornih kamera pratimo brojnost divljači i efektivnost hranilica”, rekao je Reljić.
Prema njegovim riječima za dvije godine postavljeno je deset hranilica i isto toliko nadzornih kamera.
On je dodao da resorno ministarstvo izdvaja novčana sredstva za lovačka udruženja sa ciljem razvoja lovstva.
“Ministarstvo je u posljednje dvije godine sa oko 20.000 KM podržalo naša četiri projekta. Dio sredstava smo povukli za nabavku divljači - zeca i fazana, dio smo uložili u lovački dom koji gradimo na Balju, odnosno na Vučjaku, a dio za nabavku hranilica prošle i ove godine”, naveo je Reljić.
On je prošlu godinu ocijenio kao uspješnu i radnu.
“Uspjeli smo da ‘pokrijemo’ lovački dom na Vučjaku, kao jedan od najvećih zahvata koji u posljednjih par godina radimo u lovačkom udruženju. Cilj nam je da napravimo objekat koji će imaji smještajni kapacitet sa 26 kreveta, tako da buduće generacije mogu razmišljati i o nekom lovnom turizmu i ostvarivanju prihoda”, kazao je Reljić.
Prema njegovim riječima u lovački dom do sada je uloženo oko 40.000 KM, a potrebno je oko 60.000 KM da bi objekat bio završen.
“Dio sredstava je obezbjeđen od ministarstva, dio od opštine i lovačkog udruženja, a dio su skupili lovci koi su dali po 20,00 KM. Dosta novca je skupila Petrinjska sekcija koja je nosilac aktivnosti, jer se objekat nalazi na teritoriji ove sekcije”, rekao je Reljić.
Prošle godine, kako je naveo, obnovljen je i lovački objekat u Kostajnici, koji je iznajmljen u ugostiteljske svrhe što udruženju donosi godišnji prihod od oko 19.000 KM i na taj način olakšava obaveze lovaca, kao i udruženja prema resornom ministarstvu.
“Lani smo završili i lovnu osnovu, odnosno akt na osnovu koga se koristi lovište tokom deset godina. Da pojasnim, mi moramo ispuniti određenje uslove da bismo mogli koristiti lovište. Moramo imati određeni broj čeka, hranilica, lovno-tehničkih i lovno uzgojnih objekata. Moramo ispuniti određene uslove, od lovočuvara, i lovočuvarske opreme, do održavanja broja divljači, redovnog odstrela, čišćenja i slično, a to se sve koncipira preko lovne osnove koja predstavlja desetogodišnji plan razvoja lova i lovačkog udruženja ‘Balj’”, pojasnio je Reljić.
Lovačko udruženje “Balj” gazduje lovištem površine 8.568 hektara koje je identično granicama opštine i broji više od 160 članova raspoređenih u Mrakodolsku, Kalendersku i Petrinjsku sekciju.
Lovci imaju na raspolaganju dvije lovačke kuće, lovački dom u gradu u kome se nalazi i kancelarija udruženja, te lovački dom u izgradnji. U lovištu se nalazi 12 visokih čeka i preko 40 hranilišta.
Članarina je 120 KM za redovne i 70 KM za počasne lovce, a u cijenu je uključena i lovna karta.
“Što se tiče gostiju, imamo dobre odnose sa ljudima, nama nije toliko bitan odstrel, koliko prijateljski odnosi. Najčešće nam gosti dolaze u jesenjem dijelu lova i taj lov se zasniva više na druženju nego na odstrelu. Imamo i jednu grupu lovaca koja je ostvarila prijateljske kontakte sa lovcima iz Perleza u Srbiji i Šipova i nadam se da će to prijateljstvo dovesti do bratimljenja”, kaže Reljić.
Prema njegovim riječima, u kostajničkom lovištu od visoke divljači love se srndać i divlja svinja, a od sitne lisica, zec i fazan, a u posljednje vrijeme i šljuka.
“Prije nekoliko godina imali smo odstrel srndaća i taj trofej je ocijenjen kao bronzani. Kod srndaća se ocjenjuju rogovi, njihova debljina, visina, raspon, dužina parožaka, boja, okićenost…i ovo je jedan od najboljih odstrela u našem udruženja”, naveo je Reljić.
On je dodao da je trofeje iz Kostajnice ocjenjivala komisija iz Novog Grada, a krajem prošle godine, tri člana “Balja” su položili ispit za ocjenjivanje trofeja, pa udruženje sada ima svoju komisiju.