Lične invalidnine i njihov iznos od početka ove godine regulisane su Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti i više nisu naknada, nego pravo u sistemu socijalne zaštite, rekla je Radiju Kostajnica Slavica Savić iz Centra za socijalni rad u Kostajnici.
Lične invalidnine, kako je navela, isplaćuju se od jula 2018. godine kao naknada na osnovu odluke Vlade Republike Srpske, a od 1. januara su zakonsko pravo i njihova visina obračunava se prema procentu od prosječne plate nakon oporezivanja u Republici Srpskoj za prethodnu godinu, pa je osnovica za obračun 906,00 KM.
“Za lica sa stoprocentnim tjelesnim oštećenjem lična invalidnina je 15 odsto od osnovice za obračun, za korisnike koji imaju 90 odsto tjelesnog oštećenja obračunava se 13 odsto od osnovice, za lica sa 80 procenata tjelesnog oštećenja obračunava se 11 odsto od osnovice i 9 odsto za lica koja imaju tjelesno oštećenje od 70 odsto”, precizirala je Savićeva.
Ona je dodala da je Centar za socijalni rad u Kostajnici u skladu sa zakonom izdao rješenja koja korisnici mogu preuzeti u prostorijama ove ustanove.
“Mi nismo u mogućnosti da rješenja o ličnoj invalidnii pošaljemo strankama poštom već ih uručujemo lično. Sva rješenja su urađena 23. januara ove godine po službenoj dužnosti i stranke mogu da dođu po rješenje kako bi ostvarile svoja prava i eventualno pravo na žalbu, ukoliko je neko nezadovoljan”, kazala je Savićeva.
Ona je navela da ličnu invalidninu u Kostajnici prima 5 maloljetnih i 13 punoljetnih lica, od kojih tri na hemodijalizi, dodajući da je novina u zakonu da pravo na ličnu invalidninu imaju i lica na hemodijalizi, pod uslovom da imaju stoprocentno tjelesno oštećenje.
“Zakon propisuje i da se visina tjelesnog oštećenja kod djece do 18 godina utvrđuje prema Pravilniku o postupku utvrđivanja tjelesnog oštećenja za djecu. Ovim pravilnikom je propisan novi način i postupak utvrđivanja, tako da će se kod naših pet maloljetnih korisnika morati ponovo utvrditi procenat tjelesnog oštećenja pred komisijom koja vrši procjenu potreba djece sa smetnjama u razvoju, a to je komisija u centru za socijalni rad u Prijedoru čije usluge mi koristimo. Mi svo već dogovorili sa ovom komisijom da se procjena uradi čim pravilnik stupi na snagu kako bi naša djeca što prije ostvarila ovo pravo”, kazala je Savićeva.
Prema njenim riječima, djeci koja budu ostvarila pravo na ličnu invalidninu ovo pravo biće priznato od 1. januara 2020. i sve zaostale isplate biće isplaćene.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti pravo na ličnu invalidninu ostvaruju lica koja su korisnici prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica uz uslov da imaju tjelesno oštećenje od 70 do 100 odsto, lica sa oštećenjem sluha kojima je oštećenje nastalo u razvojnom periodu uz tjelesno oštećenje od najmanje 70 odsto, lica oboljela od rijetkih bolesti kod kojih je oboljenje do punoljetnosti uzrokovalo procenat tjelesnog oštećenja od najmanje 70 odsto i lica sa oštećenjem urogenitalnog sistema koja se nalaze u terminalnoj fazi zatajenja oba bubrega uz tjelesno oštećenje od 100 odsto, bez obzira kad je oštećenje nastalo.
Pravo na ličnu invalidninu ne mogu ostvariti lica koja ostvaruju primanja po osnovu invaliditeta u sistemu boračko-invalidske zaštite kao i lica koja imaju ostvareno pravo na smještaj u ustanovama socijalne zaštite ili u hraniteljskim porodicama.