Bajke i basne, a zatim malo ‘odraslije’ knjige, obilježile su mnoga djetinjstva, vodeći djecu u svijet mašte i nepoznate predjele. Iz takvih prijateljstava djeteta i knjige često su se rađali poznati umjetnici, naučnici, humani ljudi i velika djela. Zato je značaj lijepe pisane riječi nemjerljiv, a ove nezamislive dimenzije mjere “Čitalići”…
Osnovna škola “Petar Mećava” Kostajnica realizuje projekat “Čitalići” u kome, uz podršku bibliotekara, nastavnika i učitelja, učestvuju učenici od drugog do devetog razreda, rekla je Radiju Kostajnica školski bibliotekar Sanja Borojević.
Projekat već nekoliko godina organizuje Republički pedagoški zavod sa ciljem razvijanja i njegovanja ljubavi prema knjigama i čitanju, a kostajnička osnovna škola uključena je ove školske godine.
“Projekat je pokrenut sa ciljem da se učenicima približi čitanje, kao aktivnost koja podstiče razvijanje kreativnosti i mašte. Podrazumijeva niz aktivnosti koje svake godine odgovaraju na drugu temu, a ovogodišnja je ‘Putovanje nam donosi sreću, a ne odredište. Isplovi zato iz sigurne luke, otkrivaj, sanjaj, istražuj!’”, rekla je Borojevićeva.
Prema njenim riječima, “Čitalići” iz Kostajnice organizuju aktivnosti u kojima nastavne cjeline iz različitih školskih predmeta povezuju sa temom, odnosno putovanjima.
“Pišemo pjesme, održali smo prezentaciju povodom godišnjice uručenja Nobelove nagrade Ivi Andriću, učenici su sa učiteljima ‘putovali’ u svijet basni, izrađivali smo razglednice i putovali u zemlju Čitalića, pripremili smo i izveli prikladne skečeve pred učenicima prvog razreda i napisali i komponovali pjesmu “Čitalići”, organizovali kviz znanja, a trenutno se priprema ‘putovanje’ u Japan”, kazala je Borojevićeva.
Kao posebnu aktivnost, Borojevićeva je izdvojila vođenje čitalačkih dnevnika, za koje učenici pokazuju veliku zainteresovanost i izražavaju svoju kreativnost i maštovitost.
“Čitalački dnevnici treba da sadrže najmanje tri djela mimo obavezne lektire, da sadrže naziv pročitanog djela, ime pisca, imena likova i njihovu analizu, nepoznate riječi i prikladne ilustracije, a obavezno se pišu ćirilicom”, navela je Borojevićeva.
Ona je istakla da se na ovaj način razvija kreativnost i maštovitost, čuva i njeguje ćirilica i više se koristi bibliotečki fond, odnosno knjige koje nisu obavezne kao školska lektira.
Biblioteka kostajničke osnovne škole, kako kaže, postoji od sedamdesetih godina prošlog vijeka i ima oko 12.000 bibliotečkih jedinica među kojima su i knjige koje nisu obuhvaćene programom školske lektire.
Za učenike je škola obezbijedila i prostoriju koja služi kao čitaonica i kao prostor u kome nastavnici srpskog jezika i učitelji u saradnji sa bibliotekarom čitaju sa učenicima djela koja nisu obavezna u školskom programu.
“Knjige koje naši učenici ne mogu pronaći u školskoj biblioteci, dostupne su im na dječijem odjeljenju gradske biblioteke, sa kojom škola uspješno sarađuje godinama, pa tako i u okviru ovog projekta”, kaže Borojevićeva.
Završnica ovogodišnjeg projekta biće smotra najkreativnijih “Čitalića” koji će predstaviti svoje škole u aprilu ove godine u Prijedoru.