Prijedlog Odluke o proglašenju Parka prirode „Una“ stavljen je na javni uvid u Kostajnici do 19. avgusta. Prijedlog Odluke i Studiju zaštite zainteresovani građani mogu pogledati u prostorijama Odsjeka za prostorno uređenje, građenje, stambeno-komunalne poslove i zaštitu životne sredine, a svoje prijedloge i mišljenje mogu dostaviti ovom organu u pisanoj ili usmenoj formi na zapisnike.
Koncept zaštite Parka prirode „Una“ zasniva se na zaštiti, razvoju, uređenju i upravljanju parkom prirode i obuhvata čuvanje i unapređenje prirodnih vrijednosti i resursa, čuvanje pejzažnih karakteristika i kulturno-istorijskog nasljeđa, te usklađivanje razvoja čovjeka i prirode, rekla je Radiju Kostajnica šef Odsjeka za prostorno uređenje, građenje i stambeno-komunalne poslove i zaštitu životne sredine opštine Kostajnica Danijela Bundalo.
„S obzirom da je rijeka Una ozbiljno ugrožena planiranom izgradnjom odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj Gori u Hrvatskoj i da je na snazi prethodna zaštita ovog područja, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske pokrenulo je postupak proglašenja Parka prirode 'Una'. Prijedlog Odluke o proglašenju stavljen je na javni uvid i u Kostajnici, a završava 19. avgusta“, kazala je Bundalo.
Ona je navela da bi Odluka o proglašenju Parka prirode „Una“ trebalo da bude usvojena krajem 2019. godine čime će površina parka od 2.772,60 hektara biti stavljena u režim zaštite 3. stepena koji podrazumijeva selektivno i ograničeno korišćenje prirodnih bogatstava, te kontrolisane intervencije i aktivnosti usklađene sa funkcijama zaštićenog dobra.
Bundalo je navela da se, pored primarnog cilja, odnosno očuvanja prirode, upravljanje zaštićenim područjem bazira i na uspostavljanju skladnih odnosa između potreba zaštite i aktivnosti ljudi, a to podrazumijeva uvažavanje potreba autohtonog stanovništva i lokalne zajednice u mjeri u kojoj neće izazvati negativan uticaj na primarne ciljeve upravljanja.
„Tu se misli na upotrebu resursa za opstanak i ekosistemske usluge, odnosno korišćenje i snabdijevanje hranom i vodom, usluge regulacije kao što je zaštita od poplava, suše i bolesti, te kulturne usluge kao što su rekreacija i duhovne i nematerijalne koristi“, pojasnila je Bundalo.
Ona je dodala da se konceptom zaštite reguliše i upravljanje individualnim i kolektivnim posjetama u inspirativne, edukativne i kulturne svrhe na nivou koji neće uzrokovati značajnu biološku ili ekološku degradaciju prirodnih resursa.
Prema njenim riječima, ovo područje, koje će biti proglašeno parkom prirode, odlikuju specifične geološke i hidrološke pojave i izuzetna biološka raznovrsnost.
„Dolina Une je od davnina poznata po pojavama velikih masa sedre, a posebnu vrijednost čini čak 39 vrsta ribe što ovu rijeku svrstava u red naših najbogatijih rijeka. Treća specifičnost su neponovljivi pejzaži – mnogi sedreni oblici, brzaci, vodopadi, ade i riječna jezera, neraskidiva obalna vegetacija i naselja uz rijeku čine ovo zaštićeno područje jedinstvenim“, zaključila je Bundalo.